Muso Jikiden Eishin Ryu Iai Jutsu ČR

Komei Juku


Sekiguchi Sensei

Sekiguchi Takaaki

se narodil 20. března 1946 v Hanyu City, v prefektuře Saitama / JAPONSKO. Jako hlavní mistr se nazývá Sekiguchi-Sensei, Komei. Toto slovo se skládá z jedné slabiky jeho jména - Ko a jedné slabiky slova Meibukan - Mei, z úcty k jeho mistrovi Soke Masamitsu Onoe-Sensei. Od té doby žije, pracuje a vyučuje Sekiguchi Komei-Soke Muso Jikiden Eishin Ryu Iai-Jutsu a Komei Jyuku Iaido a věnuje svůj život a energii šíření technik a filozofie své školy po celém světě.

Sekiguchi Komei-Sensei dnes říká: " Nihon Kobudo Iai-Jutsu je umění, které cvičením s pravým mečem umožňuje rozvoj a zdokonalování osobnosti a bojového ducha bez nebezpečí, že zraníte jiného člověka. Počet lidí, kteří toto bojové umění nadšeně cvičí se den ode dne zvyšuje. A to nejen v Japonsku, ale na celém světě. Je pro mě velkým zdrojem štěstí, že lidé na celém světě následují cestu Iai, a tím zažívají skutečné přátelství." Jeho moto: Iai Shushin – Zdokonalování osobnosti cvičením Iaido.

Muso Jikiden Eishin-Ryu - ohlédnutí

Bez ohledu na rozvoj Iai-Jutsu a Iaido od dob Hayashizaki Jinsuke, byla tato Ryu-Ha formována jedním ze členů klanu Tosa, 18. Soke Yamauchi (Yamanouchi). 16. Soke Goto Magobei Masasuke vyučoval Muso Jikiden Eishin výhradně klan Tosa. Až 17. Soke Oe Masamichi, si uvědomil, že by toto účinné umění meče mohlo upadnout v zapomnění a začal Muso Jikiden Eishin-Ryu vyučovat a šířit i mimo provincii Tosa. Bojoval v Hamaguri Gomonno Ikusa, válce, která proběhla na konci velké éry Tokugawa v letech 1865 až 1867 v Kyotu. Tím, že prošel touto politickou válkou, vyvinul Soke Masamichi výrazné Iai-techniky.

Soke Masamichi udělal z mnoha žáků mistry, jimž uděloval Menkyo Kaiden, oprávnění vyučovat. Po smrti Soke Masamichi panovala velká nejistota v tom, kdo se má stát jeho právoplatným nástupcem a 18. Soke, protože Soke Masamichi sám žádného nástupce nejmenoval. Vznikly školy Ryu-Ha a v současné době existují tři Soke pro jednotlivé větve Muso Jikiden Eishin.

Jako jediný přímý potomek klanu Tosa (Yamauchi byli Daimyo v provincii Tosa), postoupil v hierarchii na místo 18. Soke Yamauchi Toyotake v Ryu-Ha, která byla v tu dobu vedena jako Iai-Jutsu a která zůstala v této podobě zachována dodnes. Soke Yamauchi publikoval Iai Shousetso, dílo, v němž zdůraznil principy Tosa Iai-Jutsu.

19. Soke Kono Kanemitsu vybudoval Meibukan, Dojo v Toshima-ku v Tokyu, kde se vyučovalo výhradně tradiční Tosa Iai-Jutsu s nabroušeným ostřím (Shinken). 20. Soke Onoe Masamitsu pověřil v roce 1980 funkcí 21.Soke Sekiguchi Takaaki.

Po zbytek roku je možné navštěvovat stáže a semináře v blízké cizině - Rakousko, Polsko, Maďarsko.. nebo akce organizované shibuchem (zástupce školy Muso Jikiden Eishin Ryu) pro Českou republiku Pawlem Slawatyckým.


Prostor pro tuto webovou prezentaci poskytla Dobrá Společnost